$解:$
$(1\mathrm {)C}_{40}\mathrm {H}_{52}\mathrm {O}_{4}的化学式量为40×12+52×1+4×16=596$
$(2\mathrm {)}每个\mathrm {C}_{40}\mathrm {H}_{52}\mathrm {O}_{4}分子中含有的原子个数为40+52+4=96$
$(3\mathrm {)C}_{40}\mathrm {H}_{52}\mathrm {O}_{4}中氢、氧元素的质量比为(52×1\mathrm {)} ∶ (4×16\mathrm {)}=13 ∶ 16$
$(4\mathrm {)} 298\mathrm {g} \mathrm {C}_{40}\mathrm {H}_{52}\mathrm {O}_{4}中含氧元素的质量为$
$298\mathrm {g}×(\frac {4×16}{596}×10\%\mathrm {)}=32\mathrm {g}$
$答:(1\mathrm {)C}_{40}\mathrm {H}_{52}\mathrm {O}_{4}的化学式量为596。 $
$(2\mathrm {)} 每个\mathrm {C}_{40}\mathrm {H}_{52}\mathrm {O}_{4}分子中含有96个原子。 $
$(3\mathrm {)C}_{40}\mathrm {H}_{52}\mathrm {O}_{4}中氢、氧元素的质量比为13∶16。 $
$(4\mathrm {)} 298\mathrm {g} \mathrm {C}_{40}\mathrm {H}_{52}\mathrm {O}_{4}中含32\mathrm {g}氧元素。$